„Jeśli jestem pracownikiem firmy i zostałam przeniesiona na inne stanowisko art. 42 § 4 K.p., to jeśli miałam planowany urlop wypoczynkowy na miesiąc sierpień, który był ustalony w miesiącu lutym, to czy mogę w dalszym ciągu pójść na ten urlop?”

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że udzielenie odpowiedzi na tak postawione przez Czytelnika pytanie nie jest proste, bowiem np. pytanie nie zawiera informacji, a ściślej stanowiska pracodawcy czy powierzenie konkretnemu pracownikowi innych obowiązków na okres 3 miesięcy wyklucza wzięcie przezeń planowanego w tym okresie urlopu wypoczynkowego. Pytanie porusza 2 zagadnienia tj. czasowe powierzenie pracownikowi innych obowiązków w drodze art. 42 § 4 Kodeksu pracy oraz instytucję urlopu wypoczynkowego. Jeśli chodzi o pierwsze zagadnienie to czasowe powierzenie pracownikowi innych obowiązków na okres …

Treść tylko dla zalogowanych Użytkowników!
Zaloguj się
Zamów dostęp.